Wpisy archiwalne w miesiącu

Maj, 2012

Dystans całkowity:627.00 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:39:13
Średnia prędkość:15.99 km/h
Suma podjazdów:5070 m
Liczba aktywności:8
Średnio na aktywność:78.38 km i 4h 54m
Więcej statystyk

Stołowe i Broumovsko

Sobota, 26 maja 2012 · Komentarze(4)
Wypad z myślą sprawdzeniu przejazdu szlakiem pieszym prowadzącym grzbietem Skalniaka z Przełęczy Lisiej do Błędnych Skał (bardzo kiepski trakt dla rowerów). Piękna pogoda i zapach rozgrzanego w słońcu sosnowego lasu spowodował, że odwiedziłem ulubione miejsca Broumovsko: łąkę nad Machovem, Bely, Suchy Dul, Amerikę gdzie dzięki jakiejś dużej imprezie zdążyłem na niepasteryzowane piwo Opat kvasnica z pobliskiego Broumova.
BOSKO :)))

Stara droga do Karłowa.


Szlak z Przełęczy Lisiej do Błędnych skał (szlak pieszy żółty, pieszy czerwony i zielona ścieżka dydaktyczna)


Szlak z Bukowiny do Machova (niebieski szlak pieszy, żółty szlak pieszy, rowerowy szlak MTB).


Dalsza część drogi wzdłuż Broumovska.


Najważniejsze szczyty Gór Orlickich

Środa, 23 maja 2012 · Komentarze(1)
Przejazd głównym grzbietem Orlickych Hor:
Predni Vrch 669m - Anansky Vrch 992m - Komari Vrch 991m - Tetrevec 1043m - Koruna 1099m - Velka Destna 1115m - Serlich 1027 - Polomsky Kopec 1050m - Verchmezi (Orlica) 1084m

Feniks postanowił jechać do sklepu po bułki, a mi nie pozostało nic innego jak realizacja planu wjechania na najwyższe szczyty czeskich i polskich Gór Orlickich. Przejeżdżałem już raz szlak szczytowy, ale tym razem włączyłem do trasy trudno dostępny od polskiej strony szczyt Orlicy 1084m n.p.m. i żeby było ciekawiej zjechałem z niego czeskim szlakiem dla narciarzy biegowych do Cihalki. Z drugiej strony tych gór odkryłem cudowny przejazd wygodna alejką wzdłuż rzeki Divoka Orlice z Klasterec nad Orlicy do Zemskej Brany, dzięki któremu można łatwo z jeziora w Pastvinach dostać się do Niemojowa z pominięciem bardzo stromego podjazdu wzdłuż granicy na Adama. Na pewno będę z niego korzystał wracając z rezerwatów Suchy Vrch i Bukova Hora :)

Przez główny szlak grzbietowy Gór Orlickich prowadzi wygodna leśna droga, w większości pokryta asfaltem i oznakowana czerwonym szlakiem rowerowym. Polecam ją każdemu rowerzyście, który nie boi się mocnych podjazdów i szybkich zjazdów.

Okolice przejścia granicznego Kamieńczyk - Ceske Petrovice.


Panoramy na Masyw Śnieżnika i Suchy Vrch z Adama.


Ceske Petrovice.


Droga Klasterec nd Orlici - Zemska Brana (droga nieoznakowana + niebieski szlak pieszy + droga nieoznakowana).


Klasterecka alej (Jiraskova cesta).


Pankse Pole - Hanicka.


Anensky Vrch.


Peticesti, na zdjęciu jedyne źródełko w okolicy, 30m w kierunku Komari Vrch (to bardzo cenna informacja w tym suchym rejonie).


Tetrevec - Pod Homoli - Koruna.


Velka Destna 1115m n.p.m. - najwyższy szczyt Gór Orlickich.


Serlich i Masarykova Chata.


Orlica (Vrchmezi) 1084m n.p.m. - najwyższy szczyt polskich gór orlickich.


Cihalka, koniec mojego czeskiego szlaku.


href="

Przepis na Borówkową

Niedziela, 20 maja 2012 · Komentarze(5)
Kilka razy podprowadzałem rower od Przełęczy Lądeckiej, czy Wrzosówki. Raz próbowałem zjechać z Borówkowej wzdłuż granicy na Przełęcz Różaniec, ale skończyło się na prowadzeniu roweru. Mój nowy pomysł na zdobycie i zjazd z tej góry nie wymaga wielkiej siły ani umiejętności jazdy po kamolach. Może przyda się komuś ten opis, a zdjęcia pomogą w wyborze odpowiedniej drogi.

Panorama Gór Złotych, na pierwszym planie Jawornik Wielki, a za nim po prawej stronie Góra Borówkowa (zdjęcie ze zbocza Góry Kłodzkiej).


Ulubiony podjazd z Chwalisława na Przełęcz Leszczynową.


Przełęcz Jaworowa, kawałek dalej pieszy szlak czerwony prowadzący do Orłowca (nie wiem czy można zjechać nim rowerem).


Droga z Lądka do Złotego Stoku, według mnie ładniejsza od drogi stu zakrętów, zawsze pięknie nasłoneczniona.


Kościółek w Orłowcu i asfalt w kierunku Przełęczy Jaworowej (czerwony szlak pieszy).


Przełęcz Różaniec, po czeskiej stronie biegnie wygodna leśna droga z niebieskim szlakiem rowerowym.


U Tri Lip, piękny rozjazd, świetne miejsce na odpoczynek.


Wjazd na Górę Borówkową od czeskiej strony nie sprawia większych problemów poza ostatnimi 200m. Na szczycie w soboty i niedziele można napić się piwa Holba i zjeść dobrą kiełbaskę (sprawdzone empirycznie ;)


Proponowany zjazd 30 m wzdłuż granicy w kierunku Przełęczy Różaniec i ścieżką odbijającą ostro w lewo przy źródełku Łucji cały czas w dół (droga po chwili odbija lekko w prawo).


Dojeżdżamy do rozwidlenia nowych szutrowych dróg. Droga z pierwszego zdjęcia w lewo prowadzi do Wrzosówki, w prawo do Wójtówki, na drugim zdjęciu krótki podjazd prawie pod samą granicę, gdzie kończy się szuter.


Tu zaczyna się bardzo miły zjazd aż do Orłowca. Myślę, że tą drogą również fajnie by się wjeżdzało na górę (świetny stan drogi).



Droga kończy się 200m od skrętu na Orłowiec z drogi Lądek - Złoty Stok.

Tajemnicza droga

Niedziela, 13 maja 2012 · Komentarze(7)
To miał być wypad treningowy po kontuzji, ale postanowiłem skręcić w boczną drogę żeby sprawdzić dokąd prowadzi. Droga prowadziła donikąd, dlatego wypadł stał się rowerowo-pieszy, za to widoki okazały się zapierające dech w piersiach. Pomimo kiepskiej pogody udało mi się niespełna 15 km od Kłodzka wypatrzyć Góry Suche i Ruprechticky Spicak :)

Przełęcz Puchaczówka

Piątek, 4 maja 2012 · Komentarze(3)
Kłodzko - Jaszkowa Dolna - Jaszkowa Górna - Droszków - Skrzynka - Trzebieszowice - Radochów - Lądek Zdrój - Stronie Śląskie - Kletno - Przełęcz Puchaczówka - Idzików - Nowy Waliszów - Romanowo - Żelazno - Krosnowice - Kłodzko

Miałem wjechać do Schroniska pod Śnieżnikiem, ale deszcz pokrzyżował mi plany i skończyło się na dwóch podjazdach z Kletna na Przełęcz Puchaczówka.



/

Vojtiskov - Dolni Morava

Środa, 2 maja 2012 · Komentarze(7)
Śnieżnik jako najwyższy szczyt Kotliny Kłodzkiej przyciąga rowerzystów. Wielu wjechało do 'Schroniska Pod Śnieżnikiem', niektórzy wdrapali się rowerem na sam szczyt. Rozmawiając z rowerzystami o tym rejonie zawsze pytam o ich znajomość czeskiej strony i najczęściej okazuje się że niewiele wiedzą o południowych stokach tego szczytu. Wyjeżdżając z Kralik w strone Hanusowic za każdym razem jestem pod wrażeniem piękna panoramy całego pasma Masywu Śnieżnika z jego szczytami i głębokimi wąwozami. Zawsze marzyłem o tym, żeby przetrawersować te góry jak najwyżej to możliwe. Niestety nie ma tam wielu szlaków, jeden biegnie trawersem zboczy z Dolni Morava do Mala Morava, drugi prowadzi z Vojtiskov przez Navrsi na Kladske Sedlo (Przełęcz Płoszczyna).

Postanowiłem przejechać górami z Vojtiskov do Dolni Morava dokładnie dokumentując drogi i rozdroża. Odkryłem nowy szlak niezaznaczony na mapie 'Kralicky Sneznik' (4 wydanie z 2011 roku), i natrafiłem na dziwne tabliczki z numerycznymi oznaczeniami tras, które wydawały mi się oznaczeniami zimowych tras narciarzy biegowych. Dopiero po poszukiwaniach w internecie okazało się, ze w tym rejonie planowane jest wytyczenie wielu nowy tras dla pieszych i rowerzystów.

Dolni Morava - Trasy MTB <<< kliknij tutaj

Opis mojej trasy może wydać się nieco nudny ale mam nadzieję, że pomoże innym w zaplanowaniu dla siebie trasy. Pomimo znacznych przewyższeń przejazd moją trasą można zrealizować bez schodzenia z roweru, wymaga jedynie siły, bez większych umiejętności technicznych.

Panorama południowej strony Masywu Śnieżnika z okolic Kralik.


Kraliky urocze miasteczko pogranicza polsko-czeskiego.



Vojtiskov - przepiękna wioska w górach.



Nad Vojtiskovem - czerwony szlak rowerowy skręca leśną drogą w prawo, asfaltowa droga oznakowana niebieskim szlakiem dla pieszych prowadzi ostro w górę do rozwidlenia 'Pomocna' [planowany szlak rowerowy 2A].


Pomocna - drogowskaz na niebieskim szlaku dla pieszych, dalszy ciąg podjazdu asfaltem w strone 'U Sedmi cest' [planowany szlak rowerowy 2A].


Nad Johanesem - asfaltem ciągle w górę, na trzecim zdjęciu drogą z prawej strony dochodzi niebieski szlak rowerowy z 'Jasani hrbet'.


U Sedmi cest - duże rozdroże, skrzyżowanie szlaków pieszych niebieskiego i żółtego, planowany szlak dla pieszych 2. Tu kończy się asfalt z Vojtiskova, dalszy ciag niebieskiej trasy rowerowej biegnie kamienistą, a następnie leśną drogą.



Nieoznakowany rozjazd w kierunku drogowskazu Sute, niebieski szlak rowerowy leśną drogą w górę.


Pod Babusi - urocze miejsce, połączenie szlaków dla pieszych, niebieskiego z zielonym. Początek przepięknej drogi zielonym szlakiem do haty Babuse (zakaz jazdy rowerem). Dalszy ciąg trasy niebieskiego szlaku rowerowego.


Slamnik - na pierwszym zdjęciu rozjazd, po lewej stronie droga do 'U Vcelinou', w prawo niebieski szlak rowerowy na Slamnik. Kawałek dalej zaczyna się długi trawers wokoło szczytów Mokrego hrbeta.



Kralycke panorama - piękny punkt widokowy na szczyt Śnieżnika. Tu zaczyna się niebieski szlak rowerowy i z dołu dochodzi czrewony szlak rowerowy z Dolni Morava.



Trawers Podbelki 1307m n.p.m.





Trawers Susiny 1321m n.p.m.





Zjazd do Dolni Marava - czerwony szlak rowerowy.



Chata Veleminka.



Dolni Morava.



Panorama części trawersu z drogi 'Pod Klepacem'


Ten wypad spowodował dokładne rozpoznanie terenu, po którym często chodziłem pieszo. Oglądając zdjęcia z satelity na google map, zastanawiałem się czy można w tym rejonie przedostać się rowerem przez granicę. Przejeżdżałem ją wielokrotnie na dziko w okolicy Navrsi i raz wprowadziłem rower na Śnieżnik czerwonym szlakiem dla pieszych. Na moich zdjęciach Przełęcz Stribnicka wydaje się bardzo blisko, ale nachylenie i brak dróg powoduje, że jest niedostępna z trawersu. Pozostaje okrążanie Śnieżnika z dala od szczytu.